• Karaoke šou v VII.B

          •  

            Dnes sme na hodine hudobnej výchovy zistili, že naši siedmaci nielenže ovládajú domáce a cudzojazyčné skladby, ale i vedia pekne spievať. Počas karaoke zazneli prevažne anglické skladby, ale i slovenské a jedna - aby potešili pani učiteľku nemeckého jazyka - dokonca v nemčine! O súťažiach rozhodovala trojčlenná porota, ktorá za víťaza pasovala spolužiaka Olivera, za ktorým v tesnom závese skončilo trio chlapcov Jakub, Filip a Michal. Tí sa statočne popasovali s detskou nemeckou pesničkou o malom krokodílovi. Pekné tretie miesto patrilo Nine, ktorá nás svojím výberom navnadila na blížiace sa vianočné sviatky. Víťazi boli za svoje výkony odmenení nielen jednotkou, ale i malými cenami. A my ostatní sme si dnešnú hodinu poriadne užili! 

            P. uč. Žáčiková

          • SÚŤAŽ iBobor


          • V dňoch 6.11.-10.11.2023 prebehla už tradične aj na našej škole informatická súťaž iBobor, ktorá sa teší veľkému záujmu žiakov. Logické úlohy opäť potrápili malé aj tie väčšie hlavičky. Naši žiaci sú však šikovní, veď sa presvedčte a pozrite si výsledky:-) 
            Mgr. Veronika Andočová

          • Ukáž, čo vieš!  🥇🏆😎

          •  

            Dnes sa u nás v škole konala vedomostno - športová súťaž tried pod názvom "Ukáž, čo vieš!" , ktorú  pre svojich spolužiakov zorganizovali členovia školského parlamentu. Súťažné tímy reprezentujúce triedy 5. - 9. ročníka súťažili v riešení logických hlavolamov, v športových disciplínach (hod na kôš, kop na bránu, vis na hrazde, beh cez prekážky a plank) a celú súťaž zavŕšil vedomostný kvíz zameraný na všeobecný prehľad. Hoci bolo skóre veľmi vyrovnané a výsledky tesné, medailové umiestnenia získali uvedené triedy: 
            1. miesto - 7.A 
            2. miesto - 6.A 
            3. miesto - 8.A
            Pani riaditeľka Mgr. Marta Gocníková a pani zástupkyňa Mgr. Martina Karasová zablahoželali víťazom a poďakovali všetkým  zúčastneným. 
            Ďakujeme aj my, že ste boli súčasťou dnešného dňa!!! 

            Mia Pizurová, Nataša Hralová a členovia školského parlamentu 👋

          • Didaktické hry- 1.stupeň


          • Žiaci 1.-4. ročníka  v dňoch 2.11. a 3.11. 2023 zažili zaujímavé dni spojené s pobytom v prírode a aktivitami v triedach. Vo štvrtok nám  svietilo slniečko, deti sa vyšantili v parku a turistickým krokom sme preskúmali krásy Komjatíc. V piatok nám počasie neprialo, ale hravým a zážitkovým učením sme si zopakovali dopravnú výchovu a hlavne bezpečnosť na cestných komunikáciách.🚗🚓🚑🚦
            Triedne učiteľky 1.stupňa a pedagogické asistentky.

          • 🐶ODOVZDANIE ZBIERKY 🐶📩🐕


          • Už tradične sme zorganizovali  zbierku na pomoc útulku Zatúlané labky Šurany. Prevziať si ju prišiel Tomáš, ktorý sa aj so svojou manželkou, stará o opustené a týrané zvieratká. Spoločnosť mu robili dvaja zverenci, pes Ragnar a fenka Olivka, ktorí potešili všetky naše deti. Všetkým vyzbieraným veciam aj hotovosti 100€ sa veľmi potešili a sú nám vďační, že sme na nich mysleli aj tento rok. Tomáš nám porozprával  o fungovaní útulku, o starostlivosti o psíkov a o niektorých konkrétnych prípadoch, s ktorými sa stretol. Chceli by sme sa poďakovať všetkým žiakom, rodičom, zamestnancom školy a aj Kynologickému klubu KK Nitra-Dolné Krškany za bohatú zbierku a hlavne za vaše dobré srdiečka. ĎAKUJEME. 
            Váš Žiacky parlament

          • Účelové cvičenia (2.st.)  🔴ZDRAVOTNÁ VÝCHOVA 🩸🩺🩹🩻

          •  

            Dnes sa žiaci 2.stupňa našej školy dozvedeli množstvo dôležitých informácií o záchrane ľudského života.
            Naším hosťom bol skúsený pán záchranár Marcel Mudrák, ktorý nám priblížil dôležitosť prvej pomoci a základné postupy, ktoré by sme mali poznať v prípade straty vedomia človeka. 
            Počas prednášky sme sa dozvedeli o rôznych situáciách, ktoré môžu nastať a ako správne reagovať.
            Najzaujímavejšou časťou prednášky boli praktické ukážky prvej pomoci pri strate vedomia, ktoré si mohli žiaci aj vyskúšať.

            Žiaci zistili, že aj oni môžu byť v prípade núdze užitoční a môžu niekomu zachrániť život. 

            Ďakujeme pánovi záchranárovi za jeho čas a ochotu podeliť sa s nami o svoje skúsenosti.

          • 🎃Halloweensky kvíz v podaní Ninky a Simonky 🎃

          •  

            Žiačky Simonka B. a Ninka P. z deviateho ročníka si pripravili a odprezentovali pre svojich rovesníkov zábavný a poučný kvíz o sviatku jazyka, ktorý sa učíme – Halloween. Dievčatá mali možnosť si vyskúšať rovesnícke učenie. Jednotlivé súťažné skupiny sa museli potrápiť s náročnými otázkami, ako napr. vznik a história sviatku, štatistické údaje o vynaložených peniazoch na výzdobu, kostýmy a cukrovinky, a pridali rôzne zaujímavosti o literatúre, spisovateľoch a filmových žánroch. Všetci súťažiaci boli veľmi pohotoví, ale vyhrať mohli len tí najlepší. Všetkým srdečne gratulujeme a už teraz sa tešíme na ich ďalšie, zaujímavé kvízy. 
            Aj naši malí žiaci mali možnosť na hodinách angličtiny porovnať sviatky „Halloween“ a náš „Sviatok všetkých svätých“. Zábavnou formou sa dozvedeli ako si jednotlivé krajiny uctievajú svojich zosnulých.  

            Vaše pani učiteľky anglického jazyka.

          • 🕯ONDREJ CABAN V NAŠICH SPOMIENKACH

          • Počas sviatočných dní, Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých, sme si uctili aj pamiatku zosnulého patróna našej školy Ondreja Cabana. 
            Na komjatickom cintoríne sme pri jeho hrobe zapálili sviečku a venovali sme mu modlitbu. 
            K buste Ondreja Cabana položili žiaci spolu s pani riaditeľkou Mgr. Martou Gocníkovou spomienkovú kyticu a zapálili sviečku… Pani riaditeľka vyzdvihla osobnosť Ondreja Cabana v krátkom príhovore. 
            Sviečka horí i v škole pri jeho buste.

            S ÚCTOU SPOMÍNAME! 🕯️

          • 📩📦 ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY🇸🇰📬 (14. ročník česko-slovenského projektu)

          •  

            Práve dnes (27.10.2023) sme poslali srdečné pozdravy vo forme záložiek a malých darčekových predmetov zo Základnej školy Ondreja Cabana z Komjatíc do Základnej školy na Sibírskej ulici v Prešove.

            Zapojili sme sa do 14. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy.
            Medzi našou školou a školou z Prešova vznikne pomyselný most, ktorý nás spojí aspoň myšlienkami a ilustráciami zobrazenými na záložkách. 
            Táto aktivita mala za cieľ podporiť čítanie u našich žiakov, podporiť rozvoj kreativity a rozvoj výtvarného zobrazenia literárneho diela a vytvoriť DARČEK v podobe záložky pre zatiaľ neznámeho kamaráta z partnerskej školy.

            Aktivitu sme realizovali na hodinách SJL a VYV s pani učiteľkou Mgr. Nadeždou Gallovou na 2. st. ZŠ. Vytvorili a poslali sme 80 záložiek.

            Podľa slov pani učiteľky Mgr. Gallovej: “Do projektu sa žiaci druhého stupňa zapojili s veľkou chuťou, a to na hodinách výtvarnej výchovy. Naši šiestaci a piataci z béčky i na hodinách literatúry. Využívali sme pri tom rozličné techniky, a to maľbu, kolorovanú perokresbu, koláž, otláčanie... Čo tam mám nakresliť? Akú knižku si vyberiem? Zneli otázky žiakov pri hľadaní inšpirácie. Nakoniec si každý z nich našiel tú svoju naj knihu, ktorú ilustroval na malú plochu záložky. Niektorí nezabudli pripísať i milé citáty o knihách. Práca sa nám vydarila. Všetky záložky sú naozaj krásne! Pevne veríme,že potešia deti v  Prešove.”

            Verím, že sme týmto spôsobom podporili literárne zručnosti našich žiakov a rozvinuli ich záujem o knihy, kreativitu a ilustrátorské schopnosti.

            Veľmi sa tešíme na záložky, ktoré vytvorili žiaci v prešovskej škole pre tých našich… 😊

            PaedDr. Lucia Repková a Mgr. Nadežda Gallová

          • 🌾Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch 🌾  🪐Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo 🪐    EXKURZIA 4.ROČNÍK


          • Dnešný deň štvrtáckeho  zážitkového učenia by sme mohli nazvať putovaním späť v čase  i k letu ku hviezdam...
             Múzeum Jána Thaina pokrylo v našom dni plnom poznávania vlastivednú  časť  o histórii nášho regiónu.  Bohaté expozície zahŕňali  rekonštruované šperky, odevy, zbrane,  predmety dennej potreby a makety obydlí  od praveku až po 20. storočie, osobitne pútavý bol výklad o období tureckých nájazdov, ale i národopisná časť  Anton Bernolák, Zo života našich predkov a Z klenotnice ľudového umenia, kde deti mohli obdivovať úctyhodnú etnografickú zbierku, ale i skvele zmapované remeslá, stavby či poľnohospodárstvo našich predkov najmä z obdobia od 2. pol. 19. storočia do 1. pol. 20. stor. Neboli by to však deti, aby sa im najviac nerátalo desiatovanie pri pravekej dedinke. 😊
            Návšteva tohto málo známeho múzea vysoko predčila naše očakávania a naozaj odporúčame všetkým jeho návštevu.  
            Druhou exkurziou na našej ceste  za poznaním  bola návšteva Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove, na ktorú sa deti osobitne tešili. Prehliadku sme začali v muzeálnej časti hvezdárne.  Krátku úvodnú prednášku vystriedali  náučné filmy o storočnej histórii hurbanovskej hvezdárne a o pozícii planéty Zem voči Slnku, princípe klimatických pásem na zemeguli a  striedania ročných období.                                                                                                                                                   Čerešničkou na torte bolo však  jednoznačne planetárium, kde sa  deti  za bieleho dňa zrazu ocitli  pod nočnou oblohou. Tu sa naučili s istotou nájsť na nočnej oblohe Polárku podľa polohy Veľkého voza a tým bezpečne určovať svetovú stranu sever podľa hviezd.  S úžasom a výkrikmi nadšenia sledovali  nad hlavami  3D film o astronómii s fantastickými počítačovými vizuálmi,  ktorý pocitovo doslova  diváka vťahoval  do vesmíru.  Planetárium bolo naozaj to, čo splnilo očakávania všetkých žiakov bez rozdielu. Nakoniec žiakov vedecký pracovník hvezdárne vyzval na diskusiu, kde sa deti dozvedeli všetko, čo ich o vesmíre zaujímalo, ale to najpodstatnejšie zaznelo v závere. Na otázku, ako sa môže stať človek astronómom, či kozmonautom deti dostali odpoveď: 
            „ Môžete byť čímkoľvek na svete, ak to budete veľmi chcieť.“ 
            Tr.učiteľky : Mgr. A. Cagáňová (IV.A) , Mgr. L.Villemová  (IV.B) 
            Asistentky:  A. Kecskésová (IV.A),  A. Ferencziová (IV.B)

          • 🌽🥦🫑Hovorme o jedle🍇🥗🥖🧀🥚🥐🥯

          •  

            Naša škola sa už tradične zapojila do súťaže Hovorme o jedle. Zdravé stravovacie návyky, pitný režim a pohyb sú dôležitou prevenciou civilizačných ochorení ako je obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak a srdcovocievne ochorenia.

            Žiaci našej školy sa zapojili rôznymi aktivitami: príprava zdravej desiatej, ovocie a zelenina, zdravé stravovanie, chutné maľovanie a pohybové aktivity.

            Poďakovanie patrí všetkým žiakom, ktorí sa do súťaže zapojili a tiež pani učiteľkám a pánovi učiteľovi, ktorí im pomohli pri realizácii všetkých aktivít.

            Poďakovanie patrí aj rodičom za spoluprácu a pomoc deťom s prípravou zdravej stravy.

            Tešíme sa na ďalší ročník!

            Mgr. Jana Letková, Mgr. Martina Maďarová, Mgr. Antónia Martinasková, Mgr. Martin Vanko
            a triedy 3.A, 3. B, 4.A, 4.B, 6.A a 8.A

          • Aladin a šiestaci

          •  

            Niekoľko hodín anglického jazyka venovali naši šiestaci knihe a filmovému spracovaniu klasiky, Aladin. Prečítali si príbeh, pozreli jeho filmovú verziu a začali hľadať podobnosti. Svoje zistenia zaznamenali do diagramu. Aby ich práce boli dokonalé, kreslili na svoje výkresy postavičky a výjavy z Aladina. 
            Šiestaci sa s veľkou chuťou pustili do pátrania, za čo im patrí veľká pochvala a zaslúžená jednotka. 
            Mgr. E. Žáčiková

          • ĎAKUJEME!!! ❤️🍁

          •  

            V mene našich starkých zo srdca ďakujeme všetkým, ktorí prispeli do školskej zbierky krabičiek plných milých prekvapení pri príležitosti mesiaca  október. Vami vytvorené a krásne ozdobené krabičky sme dnes spolu s pani riaditeľkou Mgr. Martou Gocníkovou, pani zástupkyňou Mgr. Martinou Karasovou a členkami vedenia žiackeho parlamentu Miou Pizúrovou a Natašou Hralovou odniesli do domova dôchodcov Zlatý vek v Komjaticiach.  Veríme, že našim starkým vyčaria úsmev na tvári a spríjemnia tieto sychravé jesenné dni.
            Srdečná vďaka! 

            Váš žiacky parlament 💓

          • Veselá veda

          • 🧪🌡️Počas krúžku Veselá veda sme s deťmi filtrovali, deti si to užívali.
            Mali sme viac pokusov
            1. Pokus- Zmes voda a piesok - filtrovali sme cez silonku
            2. Pokus - Zarobili sme viac zmesí-  filtrovali cez filtračný papier
            >Coca cola+ aktívne uhlie
            >Ružová vinea +aktívne uhlie
            >Coca cola samotná
            3. Pokus Coca cola + mlieko
            Deťom sa filtrácia podarila, chcelo to trpezlivosť. 
            Tešíme sa na ďalšie pokusy.

            Vedúca krúžku pani Ribyová

          • 🇸🇰ZÁŽITKOVÉ VYUČOVANIE SLOVENSKÉHO JAZYKA A LITERATÚRY 🇸🇰 ⚜️EXKURZIA V MARTINE⚜️

          •  

            V stredu 25.10.2023 sa žiaci 2. stupňa ZŠ s MŠ Ondreja Cabana vydali pod vedením pani učiteliek PaedDr. Repkovej, Mgr. Müllnerovej po stopách slovenského jazyka a literatúry a za históriou do Martina, kde sídli Matica slovenská a ďalšie významné pamiatky.

            Ako prvú sme navštívili samotnú Maticu slovenskú. Názov "matica" pochádza zo srbského jazyka a znamená "zdroj" alebo "včelia kráľovná". Je to najstaršia vedecká a kultúrna ustanovizeň na Slovensku. Jej sídlom sa stal Turčiansky Svätý Martin. Vznikla v roku 1863. Práve tento rok slávime jej 160. výročie.

            Po návšteve Matice slovenskej, smerovali naše kroky do Domu Jozefa Cígera Hronského. Vypočuli sme si pútavú a zaujímavú prednášku o tejto osobnosti našich dejín. J. C. Hronský bol slovenským spisovateľom, učiteľom, maliarom, redaktorom, publicistom, autorom literatúry pre deti a mládež, správcom Matice slovenskej a predsedom Matice slovenskej. Pod jeho vedením sa Matica slovenská stala prosperujúcou národnou inštitúciou. Obdivovať sme mohli aj predmety, ktoré boli súčasťou jeho života.
            Po literárnej prednáške sme sa presunuli na Národný cintorín v Martine. Pietne miesto, ktoré dýcha históriou. Miesto posledného odpočinku mnohých významných osobností slovenského života. Symbolicky, zapálením sviečky a tichou modlitbou sme poďakovali všetkým osobnostiam odpočívajúcim na tomto mieste za ich obetavú prácu v prospech nás... V roku 1967 bol vyhlásený za Národný cintorín a národnú kultúrnu pamiatku. 

            Dnešný výlet bol skutočne zaujímavý, obohatili sme si svoje vedomosti nielen zo slovenského jazyka a literatúry, ale aj z dejepisu. 
            A hoci by sa zdalo, že dážd nás neminie, opak bol pravdou. Bolo krásne. Sem-tam vykuklo aj slniečko a my sme prežili príjemný jesenný deň naplnený novými informáciami, zážitkami, rozhovormi, úsmevmi... Dokonca sme mali v skupine aj žiaka z Anglicka, ktorý s nami s nadšením absolvoval exkurziu. Matthew spoznával kultúru a históriu svojich predkov.

            Pani sprievodkyňa veľmi pochválila našich žiakov za ich správanie a záujem a my s pani učiteľkou to môžeme len potvrdiť. Boli naozaj disciplinovaní. 😊

            PaedDr. Lucia Repková a Mgr. Miroslava Müllnerová a žiaci 7.A, 7.B, 8.A a 8.B.

          • Regionálne  centrum  podpory  učiteľov   /RCPU/

          •  

                 Vznik Regionálneho centra podpory učiteľov iniciovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ako jednu z kľúčových reforiem Plánu obnovy a odolnosti SR a uskutočňuje ju v spolupráci s partnermi v regiónoch Slovenska. Na základe zavádzajúcich sa zmien v tomto školskom roku vzniklo aj Regionálne centrum podpory učiteľov Nové Zámky / Šaľa. „Učíme (sa) samostatne myslieť a zodpovedne konať na základe hodnôt, vedomostí a dát. " Toto je hlavná myšlienka kurikulárnej reformy platnej pre všetky školy od roku 2026.

                 Vďaka spolupráci s Regionálnym centrom podpory učiteľov sme v našej základnej škole privítali novú spolupracovníčku  na našej ceste. Je ňou mentorka RCPU PaedDr. Dominika Tuššová.
                 Mentor pomáha učiteľom pochopiť význam zmien a ich opodstatnenosť, aby sa s nimi vedeli stotožniť, prijali ich a začali ich aplikovať pri práci so svojimi žiakmi. PaedDr. Dominika Tuššová  predstavila činnosť RCPU a ponúkla našim učiteľom možnosť individuálneho mentoringu pre pedagógov. 

            Čo je mentoring?

            Profesionálny vzťah mentora a mentorovaného, ktorý:
            - je dobrovoľný, vyžiadaný mentorovaným,
            - je založený na vzájomnej dôvere a spolupráci,
            - zameriava sa na ciele vytýčené mentorovaným,
            - pozostáva z návštev hodín, ich reflexie a konzultácií,
            - nie je kontrolou ani komentovaním, ale spoločným napredovaním a rozvojom.
            Mentoring môže byť obrátený, tandem a klasický. 

                 Viacerí naši učitelia využili možnosť mentoringu. Jednou pani učiteľkou, ktorá aktívne využila rôzne formy mentoringu, a tak sa rozhodla napredovať  a ďalej  profesijne rozvíjať, je naša pani učiteľka Mgr. Jana  Letková. Mentoring u nej prebiehal od septembra do polovice októbra priebežne na hodinách slovenského jazyka, matematiky, anglického jazyka a hudobnej výchovy.  V rámci vyučovacích hodín využila rôzne formy zážitkového učenia       a formatívneho hodnotenia / rytmické cvičenia a hry, IKT aktivity, piesne/. Po následných konzultáciách jej dal mentoring inšpiráciu pri zlepšovaní osobných zručností a schopností. Mentoring bol pre ňu veľmi inšpiratívny  a vrelo ho odporúča ďalším učiteľom.